ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

Fanuc Focas Kütüphanesi Başlatma Hatası

Problem:
Fanuc Focas Ethernet sürücüsüyle bir proje başlatılmaya çalışıldığında "Unable to start the Focas Data Window Library services" hatası alınıyor. Kepware Focas 2 kütüphanesi ile test etmeden önce yayınlana eski versiyonlar "Focas1" terimi yerine "Focas" kullanabilirler. Bu durumda kullanıcılar "Unable to start the Focas1 Data Window Library services" hatası alacaktır.

Çözüm:
Bu sürücünün çalışması için Fanuc Open CNC Focas 1 / Ethernet Kütüphanesi (parça numarası A02B-0207-K732) ya da Fanuc Focas 2 Kütüphanesi (parça numarası A02B-0207-K737) yüklü olması gerekmektedir. Bu kütüphane donanım ile sürücü arasında bir Ethernet haberleşme ara yüzü sağlar. Bir kullanıcı ara yüzü ya da herhangi bir şekilde yapılandırma gerekememektedir. Kütüphanelerin olmazsa olmaz parçaları WLIB32.DLL (1.12.0.2 veya daha sonraki sürümler için) ve FWLIBE1.DLL (1.6.0.2 veya daha sonraki sürümler için) dosyalarıdır. Eski sürümler de kullanılabilmesine rağmen, unsolicited communication (kullanıcı tarafından talep edilmeden gerçekleşen haberleşme) desteklenmemektedir. Bu DLL dosyaları Windows sistem klasörüne yüklenmelidir. Windows NT/2000 için bu klasör C:\WINNT\system32'dir. Kütüphane bir proje oluşturmak için gerekli olmasa da, projenin çalışması için gereklidir. Bu yazılım Fanuc distribütörlerinden elde edilebilir.

Not: Kütüphaneyi sunucuyu başlattıktan sonra yükleyen kullanıcıların sunucuyu durdurup yeniden başlatmaları gerekmektedir.