ASP Otomasyon A.Ş.
Adres: Barbaros Mh. Başkan Sk. No: 14/2 Üsküdar - İstanbul
Telefon: +90 (216) 342 3206
Telefon: +90 (216) 342 3355
E-mail: [email protected]
İletişim Formu

İletişim Formu

Lütfen bekleyiniz.. E-posta adresi hatalı. * işaretli alanlar boş bırakılamaz. Formunuz başarılı bir şekilde gönderilmiştir. Hata oluştu lütfen tekrar deneyiniz.

License Utility'nin View Licenses Penceresi Response Dosyası İşlendikten Sonra Doğru Lisans Bilgisini Göstermiyor

Problem:
Response dosyasını ("response.txt") içe aktardıktan sonra KEPServerEX V5 sürümlerinde License Utility'nin View Licenses penceresi lisansın aktif edildiğini göstermiyor.

Muhtemel Sebep:

  1. Lisans 5.0 sunucu sürümünde aktif edilmiş ve daha sonra transfer edilmiştir. Kullanıcı transfer edilen aynı sunucudan lisansı aktif etmeye çalışıyordur.
  2. Kullanıcı demo lisansını aktif etmiş ve bu zaman kısıtlı lisans üzerine sürekli lisansı aktif etmeye çalışıyordur.
  3. Kullanıcı yeni sunucuda kullanılmak üzere Emergency Activation ID'yi kullanan bir sistem hatasıyla karşılamış ve kalıcı lisansı tekrar aktif etme çabaları başarısız olmuştur.
  4. Çok nadir olmakla birlikte License Utility, Trusted Storage başlangıcı kaybolmuş olabilir.

Çözüm:

  1. KEPServerEX 5.0 sürümünde bir lisans transfer edildiği zaman lisans girdisi anında silinmez. Bu lisansı silmek yerine devre dışı konumuna sokar. Bir kullanıcı lisans tekrar aktif etmek istediğinde, lisans devre dışı konumunda olduğu için aktifleştirme süreci tamamlanmaz. 5.1 ve daha sonraki sunucu sürümleri transfer isteği üretildiğinde Trusted Storage'dan lisansı otomatik olarak silerler. Kullanıcı 5.1 ya da daha sonraki sürümlere güncellemeli ve aktivasyonu sürecini tekrar etmelidir. Devre dışı bırakılan lisans Trusted Storage'dan silindiği zaman aktivasyon tamamlanmış olacaktır.
  2. Kepware lisanslama sistemi her lisansa üretildiğinde sürüm tarihini etiketler. Lisansların üretildiği zamana bağlı olarak demo lisansı kalıcı lisanstan daha üst bir sürüme sahip olabilir. License Utility aynı ürüne ait lisanslarda hangisini kullanacağını belirleme adına sürüm etiketlerini inceler ve daha üst seviye etiketine sahip olan lisansı seçer. Kalıcı lisansı başarılı bir şekilde aktif etmek için kullanıcı demo lisansı License Utility'den transfer etmeli ve aktivasyon işlemini tekrar etmelidir. Kullanıcıların demo lisansı transferi için "transfer_request.txt." dosyasına lisans tek kullanımlık olduğu için ihtiyacı yoktur.
  3. License Utility her lisansa üretildiğinde sürüm tarihini etiketler. Emergency Activation ID'lerin aktif edildikleri zamana ait etiketleri vardır ve uygun KEPServerEX'den bağımsız olarak kullanıcılar sistemlerini kurtarmak için kullanabilirler. Emergency Activation ID'ler kalıcı lisanstan daha üst bir sürüme sahip olabilir License Utility aynı ürüne ait lisanslarda hangisini kullanacağını belirleme adına sürüm etiketlerini inceler ve daha üst seviye etiketine sahip olan lisansı seçer. Kalıcı lisansı başarılı bir şekilde aktif etmek için kullanıcı Emergency Activation ID License Utility'den transfer etmeli ve aktivasyon işlemini tekrar etmelidir. Kullanıcıların Emergency Activation ID transferi için "transfer_request.txt." dosyasına lisans tek kullanımlık olduğu için ihtiyacı yoktur.
  4. Normalde Trusted Storage başlangıcı sunucu yüklemesi sırasında gerçekleşir ve kullanıcıya görünmezdir. Başlangıç başarısızlıkla sonuçlandığında ya da kaybedildiğinde ilk lisans aktivasyon girişimi başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Lisansı aktif etmek yerine License Utility, Trusted Storage'ı başlatmak için ilk aktivasyon girişimini kullanır. Başlatıldığında daha sonraki aktivasyon girişimleri başarıyla sonuçlanacaktır. Eğer bu sorunla karşılaşılırsa kullanıcılar problemi çözmek için işlemi tekrar edebilir.

 

 

Notlar: 

  1. Tüm KEPServerEX V5.0 lisansları V5.1 ve daha sonraki sürümler için de geçerlidir.
  2. Kepware, Emergency Activation ID kullanım sayısını belirleyebilir ve müşteriden gelen talep doğrultusunda yeni bir ID sağlayabilir. Bu işlem sistem hatasından sonra uygulamayı tekrar devreye almak için iletişime geçilerek gerçekleştirilebilir.